بیمه مهندسی

بیمه مهندسی تضمین کننده سرمایه در بخش خصوصی و عمومی بوده و رونق چرخه اقتصادی می باشد. این بیمه کلیه‌ افراد ذی‌نفع‌ در ط‌رح‌های زیر بنایی‌ ، عمرانی‌ و صنعتی اعم‌ از صاحبکار، پیمانکار “اصلی‌ و فرعی”، مهندسین‌ مشاور، را در صورت‌ بروز حوادث‌ تحت پوشش قرار داده و خسارات‌ مادی‌ مورد بیمه و غرامت‌ ناشی‌ از مسئولیت‌ مدنی‌ دست‌اندرکاران‌ اجرایی‌ در قبال‌ اشخاص‌ ثالث‌ را جبران می‌نماید.
بیمه با ایجاد امنیت خاطر و آرامش روحی ، نگرانی ناشی از حوادث ناگهانی و پیش بینی نشده را در اذهان کمرنگ کرده و از این طریق به روان شدن چرخه کار و زندگی کمک می نماید . بدون پشتوانه و حمایت پوششهای بیمه ای ، فعالیت بخشهای مختلف اقتصادی نیز همراه با بیم و عدم اطمینان خواهد بود . با توجه به اینکه یکی از عوامل بنیادی در رشد و توسعه (امنیت سرمایه)می باشد و این امر نیز بدون وجود بیمه تحقق نخواهد یافت ، شرکت سهامی بیمه ایران با توانائی پذیرش انواع پوششهای بیمه ای و با هر سرمایه ، تلاش نموده است تا ضمن ایجاد امنیت در سرمایه گذاری ، گامی موثر در ایجاد خدمت بهتر به بیمه گذاران محترم بر دارد.
زیر شاخه های بیمه مهندسی عبارتند از:

 

 • کالا،ماشین آلات و تجهیزات

این بیمه خسارت‌های فیزیکی، غیرقابل پیش‌بینی و ناشی از حادثه را که در حین اجرای عملیات نصب و یا مونتاژ انواع ماشین‌آلات و تجهیزات و نیز نصب هر گونه سازه با اسکلت فلزی در کارگاه‌های کوچک و بزرگ صنعتی، صنایع خودرو‌سازی، شیمیایی، فولاد، غذایی، چوب و کاغذ، چرم، کاشی‌سازی، صنایع وابسته به کشاورزی و همچنین سیستم‌های مخابراتی، ابزارهای دقیق آزمایشگاهی، نیروگاه‌ها، پروژه‌های انتقال آب، گاز و خطوط انتقال نیرو را تحت پوشش قرار می‌دهد.

رشته بیمه مهندسی کالا،ماشین آلات و تجهیزات مشتمل بر ۶ زیررشته می‌باشد که عبارتند از:

 

 1. بیمه تمام خطر نصب (Erection All Risks)

این بیمه خسارت‌های فیزیکی، غیرقابل پیش‌بینی و ناشی از حادثه را که در حین اجرای عملیات نصب و یا مونتاژ انواع ماشین‌آلات و تجهیزات و نیز نصب هر گونه سازه با اسکلت فلزی در کارگاه‌های کوچک و بزرگ صنعتی، صنایع خودرو‌سازی، شیمیایی، فولاد، غذایی، چوب و کاغذ، چرم، کاشی‌سازی، صنایع وابسته به کشاورزی و همچنین سیستم‌های مخابراتی، ابزارهای دقیق آزمایشگاهی، نیروگاه‌ها، پروژه‌های انتقال آب، گاز و خطوط انتقال نیرو را تحت پوشش قرار می‌دهد .

 

 1. بیمه شکست ماشین آلات (Machinery Breakdown)

بیمه شکست ماشین‌آلات یکی از بیمه‌های دوره بهره‌برداری است. ماشین‌آلات و تاسیسات موجود در یک کارخانه، کارگاه که برای خرید و نصب و راه‌اندازی آنها سرمایه‌گزاری کلان صورت گرفته جزو مورد بیمه در این بیمه محسوب می‌شود، به عنوان مثال نیروگاه‌های تولید برق، دستگاه‌های توزیع برق که در پست برق و خطوط انتقال نیرو قرار دارند، کلیه ماشین‌آلات تولید و تجهیزات کمکی آنها از قبیل ماشین ابزار، ماشین‌های کاغذسازی، پمپ‌ها، کمپرسورها، مخازن لوله‌کشی و … می‌توانند تحت پوشش بیمه‌نامه قرار گیرند.

 

 1. بیمه ماشین آلات و تجهیزات پیمانکاران (Contractors’ Plant & Machinery)

این بیمه تمامی خسارت‌های وارد شده به ماشین‌آلات و تجهیزات پیمانکاران مانند لودر، بولدزر، سایدبوم، جرثقیل و … را که به عنوان ابزار کار پیمانکاران می‌باشند جبران می‌نماید.

 

 1. بیمه فساد کالا در سردخانه (Deterioration Of Stock in Cold Storage)

این بیمه خسارت‌های وارد به کلیه کالاهای قابل نگهداری در سردخانه‌ها از قبیل مواد پروتئینی، میوه‌جات، فراورده‌های لبنی و نیز شیمیایی و داروئی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

 1. بیمه تجهیزات الکترونیک (Electronic Equipment)

این بیمه خطرات وارد به انواع تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده در کارگاه‌های صنعتی، صنایع، لوازم پزشکی و آزمایشگاهی، لوزم اداری، سیستم‌های هشداردهنده، تجهیزات بیمارستانی، دستگاه‌های کنترلی، تجهیزات مربوط به سینما و فیلمبرداری، دستگاه‌های تست مواد، تجهیزات گیرنده و فرستنده، کامپیوتر و مانند آنها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

 1. بیمه عدم النفع ناشی از شکست ماشین آلات(Machinery Loss of Profits)

بیمه عدم‌النفع ناشی از شکست ماشین‌آلات یکی از بیمه‌های دوره بهره‌برداری است. خسارت ایجاد شده از عدم حصول سود ناخالص ناشی از شکست ماشین‌آلات، تجهیزات و تاسیسات در این بیمه‌نامه تحت پوشش قرار می‌گیرد.

 

 • پیمانکاران

این بیمه خسارت‌های فیزیکی، غیرقابل پیش‌بینی و ناشی از حادثه را در حین اجرای پروژه‌های عمرانی و زیر بنایی و عملیات ساختمانی انواع سازه از قبیل ساختمان‌های مسکونی، اداری، برج‌ها، کارخانجات، سیلوها، راه‌ها، راه‌آهن، فرودگاه، سدها، پروژه‌های آبیاری و زهکشی، تونل‌ها، پل‌ها، لوله‌کشی فاضلاب، مخازن آب، موج‌شکن‌ها و مانند آن را تحت پوشش قرارد می‌دهد.

رشته بیمه مهندسی پیمانکاران مشتمل بر ۱ زیررشته می‌باشد که عبارتند از:

 

 1. بیمه تمام خطر پیمانکاران(Contractors All Risks)

این بیمه خسارت‌های فیزیکی، غیرقابل پیش‌بینی و ناشی از حادثه را در حین اجرای پروژه‌های عمرانی و زیر بنایی و عملیات ساختمانی انواع سازه از قبیل ساختمان‌های مسکونی، اداری، برج‌ها، کارخانجات، سیلوها، راه‌ها، راه‌آهن، فرودگاه، سدها، پروژه‌های آبیاری و زهکشی، تونل‌ها، پل‌ها، لوله‌کشی فاضلاب، مخازن آب، موج‌شکن‌ها و مانند آن را تحت پوشش قرارد می‌دهد.

 

 • سازه ها

این بیمه خسارت‌های وارد به انواع سازه‌های احداث شده را در زمان بهره‌برداری از قبیل ساختمان‌ها، برج‌ها، جاده‌ها، راه‌آهن، فرودگاه، کانال‌های آبیاری، پل‌ها، تونل‌ها، سدها، موج‌شکن و اسکله،‌ خطوط لوله آب، نفت، گاز، فاضلاب و نیز انبارها و معادن تحت پوشش قرار می‌دهد.

رشته بیمه مهندسی سازه ها مشتمل بر ۲ زیررشته می‌باشد که عبارتند از:

 

 1. بیمه مهندسی عیوب اساسی و پنهان ساختمان (تضمین کیفیت ساختمان)

بیمه عیوب اساسی و پنهان ساختمان به منظور پوشش خطرات احتمالی ناشی از موارد تحت مسئولیت مهندسین ناظر، طراح، معمار و محاسب برای ساختمان تکمیل شده صادر می‌شود. این بیمه در زمان فروش ساختمان به خریدار تحویل داده می‌شود.

 

 1. بیمه ریسکهای تکمیل شده ساختمانی (Civil Engineering Completed Risks)

این بیمه خسارت‌های وارد به انواع سازه‌های احداث شده را در زمان بهره‌برداری از قبیل ساختمان‌ها، برج‌ها، جاده‌ها، راه‌آهن، فرودگاه، کانال‌های آبیاری، پل‌ها، تونل‌ها، سدها، موج‌شکن و اسکله،‌ خطوط لوله آب، نفت، گاز، فاضلاب و نیز انبارها و معادن تحت پوشش قرار می‌دهد.

اهداف بیمه نامه

اين بيمه نامه خسارتهاي فيزيكي غيرقابل پيش بيني ناشي از حادثه كه در حين اجراي عمليات نصب، مونتاژ يا دمونتاژ انواع ماشين آلات و تجهيزات و نيز نصب هرگونه سازه با اسكلت فلزي در كارگاههاي كوچك و بزرگ صنعتي، كارخانجات، صنايع خودروسازي، شيميايي، فولاد، غذايي، چوب و كاغذ، چرم، كاشي سازي، صنايع وابسته به كشاورزي همچنين سيستمهاي مخابراتي، ابزارهاي دقيق آزمايشگاهي، نيروگاهها، پتروشيمي، پالايشگاهها، پروژه‌هاي انتقال گاز يا نفت و نيز خطوط انتقال نيرو روي مي دهد را تحت پوشش قرار ميدهد. پوشش اين بيمه از زمان شروع عمليات نصب آغاز شده و شامل دوره آزمايش و درصورت تمايل بيمه‌گذار دوره تحويل موقت (دوره نگهداري يا تضمين) نيز خواهد شد.

مدت بيمه

مطابق مدت قرارداد بوده و بيمه گذار ميتواند دوره آزمايش (راه اندازي) و دوره نگهداري (تحويل موقت) را نيز تحت پوشش قرار دهد.

سرمايه مورد بيمه

 • ارزش اقلام مورد نصب (شامل ارزش جايگزيني نوي اقلام مورد نصب با مورد مشابه كه درصورت امكان از مبلغ پيمان جدا ميشود)
 • حقوق و عوارض گمركي (درصورت وجود و امكان تفكيك از ارزش اقلام مورد نصب)
 • هزينه حمل (درصورت وجود و امكان تفكيك از ارزش اقلام مورد نصب)
 • هزينه نصب (مطابق پيمان)
 • مصالح يا اقلام تهيه شده توسط كارفرما (درصورت وجود در مبلغ پيمان منظور نميشود)
 • تعديل (از آنجائيكه در پروژه هاي در حال احداث با مدت زمان چند ساله، ارزش كالا و خدمات در سنوات بعدي اجراي پروژه از ارزش آن در سال اول بيشتر بوده ولي مبلغ مورد بيمه در بيمه نامه ثابت مي باشد، براي اينكه خسارت وارده به ارزش روز پرداخت گردد درصورت تمايل بيمه گزار مبلغي بين۱۰ تا۳۰ درصد مبلغ قرارداد به عنوان تعديل تحت پوشش بيمه نامه قرار ميگيرد)
 • لوازم و تجهيزات ساختماني (ابزار كار پيمانكاران از قبيل داربست، اطاقكهاي موقت، انواع موتور، پمپ، ژنراتور، دستگاه جوش، كمپرسور و … بوده كه با خود از سر يك پروژه به پروژه ديگري ميبرند)
 • برداشت ضايعات (مبلغي كه براي پاكسازي محل كارگاه پروژه از ضايعات ناشي از خسارت يا تخريب قسمتهاي غيرقابل استفاده درصورت تمايل بيمه گذار به سرمايه مورد بيمه اضافه ميشود كه معمولاً بين ۲ تا ۱۰ درصد مبلغ قرارداد ميباشد)
 • اموال مجاور (اموال متعلق يا دراختيار كارفرما و يا ساير پيمانكاران كه در مجاورت پروژه قرار داشته و تحت پيمان پروژه مورد بيمه نميباشد ولي از آنجائيكه كارفرما احتمال خسارت وارد به آنها را درهنگام اجراي پروژه ميدهد، ميتواند آنها را نيز تحت پوشش بيمه قرار دهد)
 • مسئوليت درقبال اشخاص ثالث (ميزان حد غرامت جاني و مالي قابل پرداخت به اشخاص ثالث بغير از پرسنل كارفرما و پيمانكاران پروژه مورد بيمه كه طبق نظر بيمه گذار تعيين ميشود)

 

فرانشيز بيمه :

 1. حوادث طبيعي ۱۰% هر خسارت حداقل ………. ريال در هر حادثه
 2. ساير حوادث ۱۰% هر خسارت حداقل ………. ريال در هر حادثه
 3. دوره آزمايش ۲۰٪ هر خسارت حداقل ………. ريال در هر حادثه
 4. دوره نگهداري ۱۰٪ هر خسارت حداقل ………. ريال در هر حادثه
 5. ثالث مالي ۱۵% هر خسارت حداقل ………. ريال در هر حادثه

 

مخاطبین بیمه نامه:

 • كليه پيمانكاراني كه در رشته هاي زير فعاليت مي كنند به اين بيمه نامه نياز دارند:
 1. رشته صنعت و معدن

در برگيرنده امور پيمانكاري مربوط به تأسيسات و تجهيزاتصنايع غذايي، نساجي، پوشاك، چرم، چوب، شيشه، سلولزي، استخراج، فرآوري، ذخيره، تبديل مواد خام و توليد در صنايع نفت و گاز، پتروشيمي، شيميايي، كاني غير فلزي، صنايع سنگين، معدني، صنايع فلزي (آهن و فولاد، غير آهني و فرآورده هاي فلزي)، كارخانجات ابزارآلات و ماشين آلات و تجهيزات اندازه گيري و كنترل، تأسيسات صنعتي جانبي، توليد وسايل آزمايشگاهي، دارويي، كارخانجات توليد وسايل حمل و نقل، تجهيزات، خطوط انتقال مواد در كارخانجات، بهينه سازي مصرف انرژي، صنعت حمل و نقل و نظاير آن

 1. رشته برق

دربرگيرنده امور پيمانكاري مربوط به توليد، توزيع و انتقال نيرو اعم از نيروگاه ها، شبكه هاي برق و تأسيسات برقي، پست هاي توزيع و الكترونيك عام و خاص، سيستم هاي كنترل برق و ابزار دقيق و نظاير آن

 

 1. رشته تأسيسات و تجهيزات

در برگيرنده امور پيمانكاري مربوط به خطوط انتقال (آب، نفت و گاز)، شبكه گازرساني، تأسيسات مكانيكي و هيدرو مكانيكي، سيستم هاي سرد كننده ساختمان، تأسيسات و تجهيزات ساختمان (آب، گاز، برق و فاضلاب) و انتقال زباله، تأسيسات و تجهيزات تصفيه خانه هاي آب و فاضلاب، وسايل انتقال (آسانسور و پله برقي و …)، سيستم هاي خبر و هشدار دهنده، تجيهيزات آشپزخانه و سلف سرويس و رختشويخانه، سيستم هاي ارتباطي، شبكه هاي صوتي و تصويري حفاظتي ساختمان ها، حفاظت كاتودي، پوشش (لايتيك) و نظاير آن.

 

 1. رشته ارتباطات

در برگيرنده امور پيمانكاري مربوط به مخابرات صوتي، تصويري و داده اي، ساخت ايستگاه هاي اصلي انتقال دهنده و توزيع كننده، انواع شبكه هاي پستي، شبكه هاي انتقال سيمي، بيسيم، راديو، تلويزيون، شبكه هاي ماهوارده و نظاير آن.

 

خسارتهای تحت پوشش:

 • صاعقه – انفجار – آتش‌سوزي
 • زلزله – زلزله دريائي – آتشفشان
 • رانش زمين – نشست زمين – لغزش زمين – ريزش كوه يا صخره
 • تگرگ – يخ زدگي – يخ شناور
 • سيل – آب گرفتگي – امواج دريا يا آب
 • طوفان – گردباد – تندباد
 • عدم مهارت – اجرا با كيفيت نازل
 • غفلت – سهل‌انگاري – خطاي غير عمد
 • خسارتهاي هنگام تميز كردن يا تعمير كردن
 • اموال مجاور – برداشت ضايعات
 • خسارتهاي وارد به ابزار، لوازم و تجهيزات
 • خسارتهاي جاني يا مالي وارد به اشخاص ثالث
 • مسئوليت بيمه‌گزار طي دوره نگهداري
 • دزدي
 • خسارتهاي وارد به سازه ساخته شده يا اقلام نصب شده
 • خسارتهاي وارد به مصالح يا اقلام دپو شده يا انبار شده در محدوده كارگاه پروژه
 • خسارتهاي هنگام بازديد كردن يا باز و بسته كردن
 • باران – برف – بهمن – نشت يا نفوذ آب
 • تصادم – سقوط اشياء – واژگوني
 • خسارتهاي ناشي از كاربرد آب يا ساير اقدامات جهت اطفاي حريق
 • خرابكاري غير گروهي
 • اتصال كوتاه – نوسان برق – قطع برق، آب، گاز يا هر سوخت ديگر
 • ساير حوادث به جز آنچه صراحتاً در بيمه نامه مستثني شده است.

 

فسخ بیمه نامه :

اين بيمه نامه ممكن است قبل از انقضاي مدت با اخطار قبلي و كتبي ۲۰ روزه از طرف بيمه گر يا بيمه گزار در موارد زير فسخ گردد:

 

 • در صورت عدم پرداخت حق بيمه و حق بيمه اضافي در سر رسيدهاي معين.
 • در صورت تشديد خطر و عدم موافقت بيمه گزار به پرداخت حق بيمه اضافي مربوطه
 • در صورت كتمان يا اظهار خلاف واقع در بيمه گزار به طور غير عمد درباره وضعيت خطر و احراز اين امر قبل از وقوع حادثه
 • بعد از هر خسارت كه بيمه گر ملزم به جبران آن باشد

 

از طرف بيمه گزار: در صورتي كه كيفيت تشديد خطر كاهش يافته و يا از بين رفته و بيمه گر به تخفيف حق بيمه راضي نشود.
تبصره: در صورت فسخ از طرف بيمه گر، بايد حق بيمه مدني كه باقي مانده است به صورت روزشمار محاسبه و به بيمه گزار برگشت شود، (به استثناي موارد مندرج در قانون بيمه) در صورت فسخ بيمه نامه از طرف بيمه گزار، حق بيمه برگشتي بر اساس تعرفه بيمه كوتاه مدت محاسبه خواهد شد
شرایط و فرانشیز:
بيمه‌گزار مي‌تواند حق‌بيمه را به سه صورت زير پرداخت كند:

 

 • چك: چك در وجه شركت بيمه ايران صادر مي شود.
 • واريز به بانك (فيش بانكي)
 • اقساط: در اين حالت،‌۳۰-۴۰% حق‌بيمه به صورت نقد و مابقي در ۲-۳ قسط پرداخت مي‌شود، كه به ازاي هر قسط چك در وجه شركت بيمه ايران صادر مي‌شود..
  ** در صورتي كه پرداخت حق‌بيمه از طريق چك صورت گيرد، به ازاي دريافت چك،‌ “قبض رسيد” به بيمه‌گزار تحويل مي‌شود.